Яка періодичність формування Z звіту для магазина, який працює цілодобово. Якщо Z-звіт, наприклад, 2 квітня знятий в 23 години 45 хвилин, то в який час треба знімати Z-звіт 3 квітня?
Формування Z звіту - цілодобова робота
Таке питання виникає внаслідок сформованої на практиці думки про те, що часовий проміжок між двома послідовно сформованими на касовому апараті (РРО) Z-звітами не повинен перевищувати 24 годин. Особливо завзято його сповідують податківці, намагаючись побачити порушення законодавства у ситуації, коли, наприклад, 2 квітня Z-звіт знятий в 23 години 45 хвилин, а 3 квітня - о 23 годині 55 хвилин.
У Законі про РРО ні про що подібне взагалі не згадується. Єдиним обов'язком суб'єкта підприємництва, про що сказано в Законі стосовно до Z-звіту, є його щоденне друкування (у разі проведення розрахункових операцій) і зберігання в книзі обліку розрахункових операцій (КОРО) (п.9 ст.3). Відповідальність Закон встановлює виключно для ситуації, коли суб'єкт підприємництва не забезпечив роздрук і зберігання Z-звіту в КОРО. Згідно з п.4 ст.17 Закону в цьому випадку суб'єкта підприємництва очікує штрафна санкція у розмірі 340 грн. (20 нмдг).
Тим не менш, цікаво розібратися, звідки взялися ті горезвісні 24 години, про які ми сказали вище. Згідно ст.3 Закону про касові апарати до застосування допускаються тільки ті що, переведені у фіскальний режим роботи, тобто режим роботи опломбованого РРО, який може забезпечити безумовне виконання ним фіскальних функцій (ст.2 Закону ). У свою чергу, фіскальні функції - це здатність РРО забезпечувати одноразове занесення, довгострокове зберігання у фіскальній пам'яті, багаторазове зчитування і неможливість зміни підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій (ст.2).
Відповідно до ст.13 Закону про РРО вимоги в частині реалізації фіскальних функцій РРО встановлюються Кабінетом Міністрів України, який їх і встановив постановою від 18.02.2002 р № 199 (далі - Вимоги № 199). На думку автора, це документ технічного характеру, що не має прямого відношення до організації та проведення розрахунків, які визначає виключно Закон про РРО в ст.3.
У п.1 приміток до додатка до Вимог № 199 згадується, що підсумок розрахунків обчислюється за зміну, максимальна тривалість якої не повинна перевищувати 24 години. При цьому в п.2 Вимог № 199 розкрито поняття «зміна». Це період роботи касового апарату від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту. Цілком очевидно, що перевищити 24-годинний проміжок за зміну навіть при цілодобовому режимі роботи торгової точки не вийде.
ПРИКЛАД касир-оператор РРО виконав Z-звіт
2 квітня касир-оператор РРО виконав Z-звіт о 23 годині 45 хвилин. Новий касовий день РРО він може відкрити лише на наступний день. При цілодобовому режимі роботи це зазвичай перші хвилини після півночі, коли на РРО змінюються дати, наприклад, в 00 годин 05 хвилин 3 квітня. При цьому Z-звіт за 3 квітня касир-оператор повинен виконати до 24.00. Так що навіть якщо він буде роздрукований о 23 годині 59 хвилин, період зміни РРО, встановлений Вимогами № 199, Перевищено НЕ буде (він складе 23 години 54 хвилини).
На закінчення відзначимо, що навіть якщо вважати, як це роблять податківці, зміну роботи РРО між двома послідовно виконаними Z-звітами (що геть суперечить Вимогам № 199), то незрозуміло, яку штрафну санкцію вони можуть застосувати. Як було сказано вище, Закон про РРО «відповідних» для розглянутої ситуації санкцій не містить.